Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > SilverStone ET750-G V1.2 750W 80Plus Essential Power Supply (SST-ET750-G)
SilverStone ET750-G V1.2 750W 80Plus Essential Power Supply (SST-ET750-G)
  • 40492_thumb_P_1620358979228
  • 40492_thumb_P_1620358999685
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
WishAdd to Wishlist
Buy Now, Pay Later:
Buy now with PayPal
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
SilverStone ET750-G V1.2 750W 80Plus Essential Power Supply
  • High efficiency with 80 PLUS Gold certification
  • 24/7 continuous power output with 40℃ operating temperature
  • Class-leading single +12V rail
  • Silent running 120mm fan with 18 dBA
  • PCIe 8pin and PCIe 6pin connectors support
  • All-black flat cables design
  • ASUS TUF Gaming Alliance decals & branding (TUF Gaming retail box only)
  • Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support (V1.2)
SPECIFICATIONS
Model No.
SST-ET750-G
Max. DC Output
750W
Power density
415W per liter
Color
Black(Lead-Free Paint)
Combined +3.3V & +5V
120W
Combined +12V
744W
Input Voltage
90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range
47Hz ~ 63Hz
PFC
Active PFC(PF>0.9 at full load)
Efficiency
87% ~ 90% at 20% ~ 100% loading
MTBF
100,000 hours
Operating temperature
0°C ~ 40°C
Protection
Over current protection
  Over power protection
  Over voltage protection
  Short circuit protection
  Over temperature protection
Connectors
V1.2
  1 x 24 / 20-Pin motherboard connector (500mm)
  *1 x 8-Pin EPS and 1 x 4-Pin + 4-Pin ATX 12V connector (750mm / 150mm)
  4 x 8 / 6-Pin PCIe connector ("500mm / 150mm" x 2)
  8 x SATA connector ("500mm / 150mm / 150mm / 150mm" x 2)
  3 x 4-Pin Peripheral connector (500mm / 150mm / 150mm)
  1 x 4-Pin Floppy connector (500mm / 150mm / 150mm / 150mm)
Cooling System
Single 120mm silent fan
Form factor
ATX
Noise Level
18dBA minimum
Dimension
150 mm (W) x 86 mm (H) x 140 mm (D)
  5.91" (W) x 3.39" (H) x 5.51" (D)
Weight
1.68 Kg
Certification
80 PLUS Gold
Other
GPU Support list
  Compatible with ATX12V v2.4
Load Range
+3.3V
+5V
+12V
+5VSB
-12V
Max.(Amps)
22A
22A
62A
2.5A
0.3A
Peak (Amps)
/
/
3.0A
Min.(Amps)
0A
0A
0A
0A
0A
Range (%)
±5%
±5%
±5%
±5%
±10%
Line Reg.(%)
±1%
±1%
±1%
±1%
±1%
Ripple(mVp-p)
50mV
50mV
120mV
50mV
120mV
  • Product Name: