Home  > Laptops & Computers  > Laptops  > Laptops by Brands  > MSI Laptops > MSI Creator M14 A13VE 14in 2.8K i7-13620H RTX 4050 1TB SSD 16GB RAM W11H Laptop (Creator M14 A13VE-060AU)
MSI Creator M14 A13VE 14in 2.8K i7-13620H RTX 4050 1TB SSD 16GB RAM W11H Laptop (Creator M14 A13VE-060AU)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
WishAdd to Wishlist
Buy Now, Pay Later:
Buy now with PayPal
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
SPECIFICATIONS:
CPU
13th Gen Intel® Core™ i7-13620H processor
10 cores (6 P-cores + 4 E-cores), Max Turbo Frequency 4.9 GHz
Operating Systems
Windows 11 Home
Display
14" 2.8K (2880 x 1800), IPS-Level, 100% DCI-P3(Typical)
Chipset
Integrated SoC
Discrete
NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU
Boost Clock 35W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. *May vary by scenario
Video Memory
6GB GDDR6
Memory
8GB*2, DDR5-5200
Memory Slot and Max Capacity
2 Slots, Max 64GB
Storage
1TB*1 NVMe SSD PCIe Gen4
Storage Slot
1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4)
WebCam
HD type (30fps@720p)
Keyboard
Single Backlit Keyboard (White)
Security
Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0, Secured-core PCs, Kensington Lock
LAN
Gigabit Ethernet
Wi-Fi/ Bluetooth
Intel® Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth v5.3
Audio
2x 2W Audio Speaker
Hi-Res Audio Ready, DTS Audio Processing
Array Microphone
Audio Port
1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
USB Ports
1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP)
2x Type-A USB3.2 Gen1
Video Ports
1x HDMIâ„¢ 2.1 (4K @ 60Hz)
Battery
3-Cell
53.5 Whrs
AC Adapter
120W Adaptor
Dimension (WXDXH)
314.7 x 233.5 x 18.6-22.3 mm
Weight (W/ Battery)
1.6 kg
Chassis Color
Lunar Gray
Certification
NA, MIL-STD-810H/G
  • Product Name: