Home  > Laptops & Computers  > Laptops  > Laptop Accessories > Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C With USB-A Dock 135W AC Adapter (40AF0135AU)
Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C With USB-A Dock 135W AC Adapter (40AF0135AU)
  • 52743_thumb_P_1572218156743
  • 52743_thumb_P_1572218216150
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
WishAdd to Wishlist
Buy Now, Pay Later:
Buy now with PayPal
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock
SPECIFICATIONS:
Color
Black
Max Number of External Monitors
2
Weight
480 g (1.05 lbs)
Refresh Rate
DisplayPort: 3840 x 2160 @ 60 Hz, HDMI: 3840 x 2160 @ 60 Hz, Bundle DisplayPort 1 & DisplayPort 2 to the monitor: 5120 x 2880 @ 60 Hz,, "Maximum resolution" refers to what can be supported by the dock. Actual resolution will vary by laptop.
AC Plug
Australian Standard Plug Type I
Hardware Requirements
Machine with full function USB-C port or USB 3.0 Port
Warranty Type
CRU
Output Power
90 W
Brand
ThinkPad
OS Requirements
Windows 10, Windows 7
Agency Approvals
Audio Ports
1 x 3.5 mm Stereo/Mic Combo Port
Charging Port
ThinkPad Slim-tip Port
USB Ports
1 x USB-C (Data, 5V/3A power), 3 x USB 3.1 Gen2 (10 Gbps, 1 always-on), 2 x USB 2.0
Video Ports
2 x DisplayPort 1.2, 2 x HDMI
Package Type
Brown box
Maximum Operating Temperature
35 degrees Celsius (95 degrees Fahrenheit)
Minimum Operating Temperature
0 degrees Celsius (32 degrees Fahrenheit)
Driver Needed
Preloaded in select ThinkPad laptops
Input Power
135 W
Power Button
Yes
Power Delivery
Yes
Shipment Group
ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock,ThinkPad Slim-tip 135 W AC power adapter,1m USB-C Cable with USB-A Adapter,Power cord,Product information, safety and warranty poster
Compatibility
Supported Operating Systems
OS Independent
General
ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock (Australian Standard Plug Type I)
  • Product Name: