Home  > PC Parts  > Computer Parts  > CPU Processors  > Intel CPU > Intel Core Ultra 5 225F 10 Core LGA 1851 4.9GHz CPU Processor (BX80768225F)
Intel Core Ultra 5 225F 10 Core LGA 1851 4.9GHz CPU Processor (BX80768225F)
Intel® Core™ Ultra 225F (Series 2) desktop CPU: 10 cores (6 P‑cores / 4 E‑cores), 10 threads, 4.9 GHz turbo, 20 MB Smart Cache, 65 W TDP (121 W turbo), DDR5‑6400, PCIe 5.0, Intel® AI Boost 13 TOPS, DL Boost, Thunderbolt 4, VMD, Thread Director.
  • Intel-CPU-Intel-Core-Ultra-5-225F-10-Core-LGA-1851-4-9GHz-CPU-Processor-BX80768225F-2
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
WishAdd to Wishlist
Buy Now, Pay Later:
Buy now with PayPal
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
SPECIFICATIONS:
ESSENTIALS
Product Collection
Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2)
Code Name
Products formerly Arrow Lake
Vertical Segment
Desktop
Processor Number
225F
Overall Peak TOPS (Int8)
19
CPU SPECIFICATIONS
Total Cores
10
# of Performance-cores
6
# of Efficient-cores
4
Total Threads
10
Max Turbo Frequency
4.9 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
4.9 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
4.4 GHz
Performance-core Base Frequency
3.3 GHz
Efficient-core Base Frequency
2.7 GHz
Cache
20 MB Intel® Smart Cache
Total L2 Cache
22 MB
Processor Base Power
65 W
Maximum Turbo Power
121 W
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU
Yes
AI Software Frameworks Supported by CPU
OpenVINO™, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN
CPU Lithography
TSMC N3B
MEMORY SPECIFICATIONS
Max Memory Size (dependent on   memory type)
192 GB
Memory Types
Up to DDR5 6400 MT/s
Max # of Memory Channels
2
NPU SPECIFICATIONS
NPU Nam
Intel® AI Boost
NPU Peak TOPS (Int8)
13
Sparsity Support
Yes
Windows Studio Effects Support
AI Software Frameworks Supported by NPU
EXPANSION OPTIONS
Direct Media Interface (DMI) Revision
4
Max # of DMI Lanes
8
Intel® Thunderbolt™ 4
Scalability
1S Only
PCI Express Revision
5.0 and 4.0
PCI Express Configurations
Up to 1x16+2x4, 2x8+2x4, 1x8+4x4
Max # of PCI Express Lanes
24
PACKAGE SPECIFICATIONS
Sockets Supported
FCLGA1851
Thermal Solution Specification
PCG 2022C
Max Operating Temperature
105 °C
ADVANCED TECHNOLOGIES
Intel® Volume Management Device (VMD)
Intel® Gaussian & Neural Accelerator
3.5
Intel® Thread Director
Intel® Speed Shift Technology
Intel® Turbo Boost Technology
2.0
Intel® 64
Instruction Set
64-bit
Instruction Set Extensions
Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2
Idle States
Enhanced Intel SpeedStep® Technology
Thermal Monitoring Technologies
SECURITY & RELIABILITY
Intel® Standard Manageability (ISM)
Intel® Control-Flow Enforcement Technology
Intel® AES New Instructions
Secure Key
Intel® Trusted Execution Technology
Execute Disable Bit
Intel® OS Guard
Intel® Boot Guard
Mode-based Execute Control (MBEC)
Intel® Virtualization Technology (VT-x)
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT)
  • Product Name: