Home  > Household Appliances  > Television  > Commercial Displays  > Interactive Panels > Imago AIOS Prime 86in 4K Touch P-CAP LED Octa-Core 256GB SSD 16GB RAM SmartBoard (IMB-86-AIOS-PR)
Imago AIOS Prime 86in 4K Touch P-CAP LED Octa-Core 256GB SSD 16GB RAM SmartBoard (IMB-86-AIOS-PR)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
WishAdd to Wishlist
Buy Now, Pay Later:
Buy now with PayPal
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
NOTE: Extended warranty can be applied to 5 years upon request to the corporate team.
SPECIFICATIONS:
DISPLAY
Panel Size
86in
Light Source
LED
Brightness
400 cd/sq.m
Contrast
Resolution
3840 x 2160 (4K)
Response Time
6ms
Viewing Angle
178º
Display Colour
10 bits
Screen Protection
3mm Toughened Glass Surface Protection
RGB Signal
VGA/SVGA/XVGA/SXGA/WUXGA
OPS PROCESSING
Processor
Intel Core i5/ Core i7 (11th Gen)
RAM
16GB
Storage
256GB SSD
WLAN
2.4Ghz & 5Ghz
INTERACTIVE PARAMETER
Touch Surface
Anti-Break
Touch Sensor
Capacitive (P-CAP Technology)
Touch Point
40 points
Writing Tools
Pen or Finger
Touch Resolutions
32767 x 32767
Response Time
Less than 7ms
Cursor Time
125 point/s
Positioning Accuracy
1 mm
Interface to Computer (External)
USB (Touch Out) x 2
CAMERA
Built-in Camera
4K ePTZ Camera, 1/2.8 4K Sony Sensor, Auto Framing ePTZ with 5x digital zoom
Viewing Angle
110º wide of view
Camera Resolution
4K (3840×2160)
Camera Adjustment
15º Vertical Adjustment
  • Product Name: