Gigabyte GeForce RTX 5070 WindForce OC SFF 12G Graphics Card (GV-N5070WF3OC-12GD)
GeForce RTX 5070 compact SFF card with 2542 MHz boost, 6144 CUDA cores, 12 GB GDDR7 (28 Gbps, 192‑bit), PCI‑e 5.0, 7680×4320 max resolution, 3×DP 2.1b + HDMI 2.1b, 16‑pin 750W PSU, ATX 282×110×50 mm.
  • Gigabyte-GeForce-RTX-5070-WindForce-OC-SFF-12G-Graphics-Card-GV-N5070WF3OC-12GD-9
  • Gigabyte-GeForce-RTX-5070-WindForce-OC-SFF-12G-Graphics-Card-GV-N5070WF3OC-12GD-4
  • Gigabyte-GeForce-RTX-5070-WindForce-OC-SFF-12G-Graphics-Card-GV-N5070WF3OC-12GD-5
  • Gigabyte-GeForce-RTX-5070-WindForce-OC-SFF-12G-Graphics-Card-GV-N5070WF3OC-12GD-3
  • Gigabyte-GeForce-RTX-5070-WindForce-OC-SFF-12G-Graphics-Card-GV-N5070WF3OC-12GD-6
  • Gigabyte-GeForce-RTX-5070-WindForce-OC-SFF-12G-Graphics-Card-GV-N5070WF3OC-12GD-7
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
WishAdd to Wishlist
Buy Now, Pay Later:
Buy now with PayPal
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
Gigabyte-GeForce-RTX-5070-WindForce-OC-SFF-12G-Graphics-Card-GV-N5070WF3OC-12GD-1
Gigabyte-GeForce-RTX-5070-WindForce-OC-SFF-12G-Graphics-Card-GV-N5070WF3OC-12GD-2
SPECIFICATIONS:
Graphics Processing
GeForce RTXâ„¢ 5070
Core Clock
2542 MHz (Reference card : 2512 MHz)
CUDA® Cores
6144
Memory Clock
28 Gbps
Memory Size
12 GB
Memory Type
GDDR7
Memory Bus
192 bit
Card Bus
PCI-E 5.0
Digital max resolution
7680x4320
Multi-view
4
Card size
L=282 W=110 H=50 mm
PCB Form
ATX
DirectX
DirectX 12 API
OpenGL
4.6
Recommended PSU
750W
Power Connectors
16 Pin*1
Output
DisplayPort 2.1b *3
HDMI 2.1b *1
Accessories
1. Quick guide
2. 1x 12V-2x6 to 2x PCIe 8pin adapter