Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > eVGA 650W SuperNova G1 80+ Gold Fully Modular Power Supply (120-G1-0650-XR)
eVGA 650W SuperNova G1 80+ Gold Fully Modular Power Supply (120-G1-0650-XR)
Learn more
Pick Up Time :
Delivery:
Want a stock alert?
Please enter a valid email address
WishAdd to Wishlist
Buy Now, Pay Later:
Buy now with PayPal
   Your Store   Question Mark
Your store is set to:
Check live stock level
Bell  Stock Levels May Vary
Stock is different at each store. To secure your item, order online.
Walk-ins are still welcome but stock isn’t guaranteed.
Ready for 4th Generation Intel Core Processors (C6/C7 Idle Mode)
 The EVGA SuperNOVA 650 Power Supply is here with Gold Rated Efficiency. Designed with enthusiast needs in mind the SuperNOVA series are the best choice to power next generation enthusiast computers. Combining 650W of continuous power with exceptional performance, stunning efficiency, and cutting-edge design and features, the SuperNOVA series power supplies are what you need to take your system to the next level.
 NOTE: For power supplies purchased in Europe, a European style power cable will be provided.
CABLE LENGTHATX CABLE 1x 600mm (m)
 EPS CABLE 1x 600mm (m), 1x 750mm(m)
 PCIE CABLE 2x 600mm(m), 2x 750mm(m)
 SATA CABLE 1x 450mm, 550mm, 650mm (m), 2x 550mm, 650mm, 750mm (m)
 FOUR-PIN PERIPHERAL CABLE 1x 550mm, 650mm, 750mm (m), 1x 550mm, 650mm, 750mm +850mm (Floppy)
 FLOPPY ADAPTER NA
 AC POWER 1x 1800mm (m)